Az egészség definíciója

Az egészség a természettel harmonizáló testi, lelki, szociális és szellemi egyensúlyi állapota. Az egészség nem jelent teljes tünetmentességet, hanem folyamatos alkalmazkodást az egyensúly fenntartása, visszaállítása érdekében. A betegség pedig sokszor egy figyelmeztető jel, változtatásra késztet, elősegítheti a fejlődést. A természetgyógyászat azon eljárások összessége, amelyek betegségmegelőző, és szelíd gyógyító jellegükkel, holisztikus szemléletükkel az ember testi és lelki öngyógyító képességének fejlődését, megőrzését, valamint helyreállítását segíti elő.

Természetgyógyászat

Az egyetemes orvoslás része. Magában foglal egyedi diagnosztikai és terápiás módszereket, egészségcentrikus, holisztikus, és hangsúlyozottan preventív.

A természetgyógyászat fajtái:

  • Hagyományos kínai gyógyászat: köpöly, moxa, masszázs, csikung, tajchi;
  • Ayurvédikus gyógymódok: jóga, masszázs, gyógynövények, mantra, meditáció;
  • Méregtelenítő módszerek: böjt, diéta, hashajtás;
  • Akupresszúra: test akupunktúrás pontjainak ujjal történő nyomása;
  • Reflexológia: a talp, fül, fej mikrorendszerein keresztül hat a belső szervekre;
  • Fitoterápia: gyógynövények és azok kivonataink alkalmazása;
  • Kineziológia: a HKO és a pszichoterápia elemeit alkalmazó izomteszt, vizsgáló és gyógyító módszer;
  • Biorezonancián alapuló eljárások: MeriDim állapotfelmérő készülék;

Természetes, szelíd módszerek

Eljárásai természetesek, szelídek, a szervezet öngyógyító mechanizmusait aktiválják. Egyénre szabott terápiát alkalmaz, melynek során szerepet tulajdonít az egészséges életmód kialakításának és a pácienssel való partneri viszonynak. Módszereinek jelentős része tradíciókra és tapasztalatokra épül.

A természetgyógyászat szerves része a mai modern klinikai orvoslásnak, manapság szinte nincs olyan orvos, aki ne ajánlana ilyen kezeléseket a betegének konkrét esetekben. Ide tartoznak a gyógyfürdők, fizioterápia, fizikoterápia, gyógytorna, gyógymasszázs.

Szűrés és gyógyítás: a már fennálló, kialakult, de még a kezdeti stádiumban lévő betegség felismerése (lehetőleg még a tünetek megjelenése előtt) és orvoslása.

Gyógyítás és rehabilitáció: minden olyan intézkedés, amelynek az a célja, hogy elhárítsa a betegség súlyosbodását: szövődmények kialakulását, krónikussá válást, kiújulást és a további funkcióvesztést. Orvosolja a fennálló anatómiai, élettani és pszichés károsodást, valamint elkerülje a következményes és kísérő betegségeket.

Egyénre szabott terápia

A természetgyógyász figyelembe veszi: a páciens alkatát, egyéni érzékenységeit, személyiségét, motivációját, képességeit stb. Ezek alapján állítja össze a terápiát.

Motiváció – az egészség, mint érték! Legyen cél! A páciens aktív részvétele szükséges a gyógyulás érdekében.